Co jsou a co nejsou probiotika

Mezinárodní probiotická asociace uvěřejnila návod, jak by se měla posuzovat probiotika. Doporučení jsou např., že nestačí obecná identifikace (např. Lactobacillus acidophilus), ale měl by být identifikován specifický kmen (např. Lactobacillus acidophilus PXN 35). Takový kmen by měl být bezpečný, jeho originál uložen v mezinárodně uznávané sbírce kultur a výrobce takových probiotik by je měl vyrábět dle Správné výrobní praxe. Správný probiotický výrobek by měl také uvádět množství životaschopných mikroorganismů (tzv. KTJ nebo CFU) na konci expirace, nikoliv v době výroby. Je třeba rovněž rozlišovat mezi probiotiky a jinými živými mikroorganismy jako jsou např. startovací kultury, které se používají při výrobě mléčných výrobků či syrů. Ty nemusí mít vždy stejné vlastnosti jako probiotika.

 

Probiotika vs. prebiotika

Probiotika jsou živé mikroorganismy, které pokud jsou podávána v přiměřeném množství, působí příznivě na zdraví hostitele (definice WHO -Světové zdravotnické organizace). Mezi nejznámější probiotické mikroorganismy patří laktobacily, které se vyskytují v trávicím ústrojí, v pochvě, ale také třeba v mateřském mléce. Bifidobakterie se nacházejí v tenkém a tlustém střevě.

Prebiotika nejsou na rozdíl od probiotik živé organismy. Jde o látky obsažené v potravinách, patří sem oligosacharidy, z nichž je důležitá vláknina. Prebiotika slouží jako živný substrát pro probiotika.

 

Proč probiotika Bio-kult?

Farmaceutická
kvalita

 

Vyrobeno ve Velké Británii, firmou Protexin, dle nejpřísnějších hygienických standardů.

Klinický
výzkum

 

Výrobce se věnuje rozsáhlému klinickému výzkumu, spolupracuje s předními světovými univerzitami a klinickými pracovišti.

Jedinečné
kmeny

 

Jedná se o originální kmeny firmy Protexin (PXN), výsledky výzkumu se vztahují pouze a jen na tyto kmeny a žádné jiné.

Mohlo by vás dále zajímat

5 základních bodů pro správný výběr probiotik
Co jsou to živé kultury